Tallenna tuotetiedot Word-tiedostoon:
Vaihtoehdot:
Oletustuloste sisältää tuoteselitteen, kysytyimmät ominaisuudet ja suositeltavat yhteensopivat tuotteet.
Lisää dokumenttiin:
Lenovo LOQ Tower 17IRR9, Intel® Core™ i5, i5-14400F, 16 GB, 1 TB, Windows 11 Home, 64-bit
Tuotteen saatavuus: 17 (17 kpl)
Toimitus: heti
(Tuote saattaa poiketa kuvasta ja kuvan tuote voi sisältää osia jotka eivät kuulu varsinaiseen tuotteeseen.)
LENOVO LOQ TOWER I5-14400F/16GB/1TB/RTX5060/W11H
Game Without Compromise. Go Beyond Performance With Intel® Core™ Processors.
Intel® Core™ processors feature newly optimized hybrid architecture and industry-leading technology that enables you to go beyond gaming and creation. With Intel, you can do it all. From progressing in-game to advancing in real life, Intel empowers you to be your best self.
Beyond Fast
NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. They're powered by the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture which delivers a quantum leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing and high FPS gaming with the lowest latency. Discover revolutionary new ways to create and unprecedented workflow acceleration.
Enjoy 3 Months of Xbox Game Pass Ultimate on Lenovo LOQ
Play hundreds of PC games, and day one blockbusters like Fortnight and League of Legends, with your new Lenovo Legion or LOQ devices and 3 months of PC Game Pass -including EA play. With new games added all the time, there’s always something new to play.* *PC Game Pass: Subscription continues automatically at regular monthly price unless cancelled. Subject to xbox.com/subscriptionterms *The three free months of XBOX Game Pass Ultimate is only available for devices preloaded with Windows OS and XBOX. Devices purchased without an operating system are not eligible for this offer.
Savor Silence, Embrace Power
Meet your new gaming partner, the relentless Lenovo LOQ Tower 17IRR9. With a robust 65W CPU cooler and superior airflow, it's your ticket to non-stop, cool-headed gaming. Dive into the action without distractions, thanks to its whisper-quiet thermal design. Need more chill? Its front and side vents got you covered. And with a quick Fn+Q, switch from a balanced, smooth ride to a raw-power sprint. So, gear up and have a blast.
Forge Your Path with Style
Lenovo LOQ Tower 17IRR9 is perfect for discerning gamers seeking style and performance. It boasts a brand-new ID design that exudes clean lines and sleek aesthetics. Its striking dual-tone colourway features a Raven Black chassis and Luna Grey front panel, adding a touch of uniqueness to your gaming setup. With ventilation seamlessly integrated into the 3D texture and light bar, this smart design ensures effective airflow while maintaining a sleek appearance.
Unlock Blazing-Fast Speeds and Ample Storage
Experience unmatched speed and storage in the Lenovo LOQ Tower 17IRR9. With bountiful amounts of lightning-fast 5600MHz DDR5 memory, enjoy 1.75x faster speeds and 2x more system bandwidth than its predecessor, ensuring seamless gameplay and lightning-fast load times. Equipped with ample PCIe Gen4 SSD and 3.5? HDD storage, you have ample space to store all your favorite games locally. Plus, the SSD and HDD hybrid storage ensures easy upgrades for your evolving gaming needs.
Seamless Connectivity for Lag-Free Gaming
Lenovo LOQ Tower 17IRR9 is designed for seamless gaming experiences. With ample ports strategically positioned on the front and rear panels, enjoy easy access and streamlined cable management. Harness the power of WiFi 6E for lag-free gaming, smoother streaming, and quicker downloads. Plus, Bluetooth 5.2 offers stable performance, lower power consumption, and uninterrupted gameplay, ensuring seamless wireless connectivity for all your gaming needs.
Complete Your Gaming Setup
Ready to level up your gaming setup? Our hand-picked accessories blend affordability, compatibility, and top-tier performance, giving you an edge in every virtual clash. Expect stunning visuals, precision controls, responsive keypresses, and crystal-clear sound. For smooth mouse maneuvers, we've got you covered, and don't forget about stylishly packing your gear. Every item is chosen to maximize your gaming prowess and flexibility on the digital battlefield. So gear up, gamer—it's time to conquer!
Nahimic® Audio By SteelSeries For gamers, immersive 3D Audio
Experience gaming on a new level with Nahimic by SteelSeries on the Lenovo LOQ Tower 17IRR9. Designed specifically for gamers, it delivers immersive 3D audio that enhances your in-game journey. Communicate with your teammates in crystal-clear quality or mix and share audio streams like a professional. Nahimic doesn't just enhance your gaming—it immerses you in it.
Embrace the Lenovo Vantage
Lenovo Vantage allows you to optimize settings elevating your gaming experience. You can adjust, customize, and maximize your laptop’s capabilities through our all-in-one suite of tools. With our real-time performance dashboard, overclocking controls, and Custom Mode with fan control, nothing stands in the way of your success.
A League of Power Players In Your Corner
Whether you need setup advice, a quick fix for your internet connection, resolve a software issue, or help to add a printer, Lenovo's Premium Care for Gaming has your back.*Products and offers are subject to availability. Lenovo reserves the right to alter product offerings and specifications, at any time, without notice. Some markets may not have 24/7 support capability and will follow the best available SLAs. The United States, Canada, Japan, India, Taiwan, Hong Kong, Singapore, Philippines, Malaysia, Thailand, Vietnam and Korea are supported by Legion Ultimate Support. Premium Care for Gaming and advanced technicians will be available for the rest of the world.
Specifications may vary depending upon region / model. Product images may differ from the latest design, but specifications remain unchanged.
Ominaisuudet
Avaa lisää tietoja klikkaamalla alla olevia otsikoita. Avaa kaikki tiedot kerralla klikkaamalla "Näytä kaikki ominaisuudet"-nappia.
Näytä kaikki ominaisuudetTuotteen tiedot
| Tuotenimike | LENOVO LOQ TOWER I5-14400F/16GB/1TB/RTX5060/W11H |
| Tuotekoodi | 90X000FDMW |
| EAN-koodi | 199271075333 |
| Valmistajan takuu | Valmistajan takuu |
| Hinta (kpl) | 1 270,00 € |
| Varastossa | 17 |
| KPL | |
▶
| Bluetooth | Kyllä |
| Sarja |
▶ Datasiirto
| Langaton verkkoyhteys (WLAN) | Kyllä |
▶ Energian hallinta
| Virtalähde, W | 500 |
▶ Kestävä kehitys
| Valmistajan arvio: Kierrätyksen CO2 -päästöt, kg | 6.7 |
| Valmistajan arvio: Koko elinkaaren aikaiset CO2 -päästöt, kg | 560 |
| Valmistajan arvio: Käytön aikaiset CO2 -päästöt, kg | 159 |
| Valmistajan arvio: Päästöarvioissa käytetty tuotteen elinkaari, vuotta | 4 |
| Valmistajan arvio: Valmistuksen aikaiset CO2 -päästöt, kg | 341.6 |
| Ympäristösertifikaatit | ErP , RoHS compliant |
▶ Käyttöjärjestelmä ja ohjelmisto
| Käyttöjärjestelmä | Windows 11 Home |
▶ Laajennuspaikat
| Laitepaikat M.2 | 2 |
| PCI Express x1 | 1 |
| PCI Express x16 | 1 |
▶ Langattoman lähiverkon ominaisuudet
| WLAN antennit | 2x2 |
▶ Liitännät
| Ethernet LAN (RJ-45) -portit | 1 |
| HDMI-porttien lukumäärä | 1 |
| Integroitu muistikortinlukija | Ei |
| USB 2.0 -porttien määrä | 4 |
| USB-A (USB 3.2) porttien määrä | 2 |
| USB-C (USB 3.2) porttien määrä | 1 |
| VGA (D-Sub) -porttien määrä | 1 |
| Yhteydet | Audio (3.5mm) , Ethernet (RJ-45) , HDMI , USB-A , USB-C , VGA |
▶ Muisti
| Muistin kellotaajuus, MHz | 4800 |
| Muistipaikat | 2 |
| Muistipaikat (vapaana) | 1 |
| Sisäinen enimmäismuisti, GB | 32 GB |
| Sisäinen muisti, MB | 16 GB |
| Sisäisen muistin tyyppi | DDR5 |
▶ Muut ominaisuudet
| Pelituotteet | Gaming computers , Pelitietokoneet |
▶ Näytönohjain
| Näytönohjain | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Näytönohjain muisti (dedikoitu) GB | 8 |
| Näytönohjainperhe | NVIDIA GeForce |
▶ Ohjelmisto
| Käyttöjärjestelmä asennettu | Windows 11 Home |
▶ Paino ja mitat
| Mitat (LxSxK), mm | 170 x 279 x 376 |
| Tuotteen paino, g | 8000 |
▶ Prosessori
| Emolevyn piirisarja | Intel B760 |
| Energiatehokkaiden ytimien määrä | 4 |
| Intel Hyper Threading | Kyllä |
| Intel Smart Cache, MB | 20 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 4.70 |
| Intel Virtualisointi teknologia | VT-x / VT-d |
| Prosessorimalli | Intel Core i5-14400F (Max. 4.70GHz, 20M, 10C) |
| Prosessorin taajuus, MHz | 2.50 |
| Prosessorin ytimet | 10 |
| Prosessorisukupolvi | Intel Core i5-14xxx |
| Suoritinperhe | Intel Core i5 |
| Suoritinvalmistaja | Intel |
▶ Suojaus
| TPM-turvapiirin versio | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Kyllä |
▶ Tallennusväline
| Optinen asema | Ei |
| Tallennuskapasiteetti | 1 TB SSD |
▶ Verkko
| Bluetooth-versio | 5.3 |
| WLAN tyyppi | Wi-Fi 6E, 802.11ax |
▶ Ääni
| Sisäänrakennetut kaiuttimet | Ei |
▶ Muut
| EAN-koodi | 199271075333 |
| Tuoteryhmä | TYÖASEMAT |
| Valmistaja | LENOVO |
| Valmistajan koodi | 90X000FDMW |
TUOTTEEN OHEISMATERIAALI JA LINKIT
| Linkit: |
Information in the official manufacturer web site (english) |
Yhteensopivat tuotteet
Hinnat sisältävät ALV:n.
Hinnat valuutassa EUR. Hinnat sitoumuksetta.
Näytä tuoterivin selitteet
Piilota tuoterivin selitteet
Varastossa – selitykset
- Bundle = Tuote kuuluu ainakin yhteen bundleen.
- ! =Erikoistarjous.
