Save product information in Word-file
Options
Default print out includes product description, most wanted specifications and recommended compatible products.
Add to document:
DELL Precision 3680, Intel® Core™ i7, i7-14700, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
This product is not available
Product availability: NotSKU
Delivery: no stock (NotSKU)
(Actual product may differ from the one in picture, or they may be parts in the picture that are not included in the product.)
DELL P3680 MT I7-14700/16GB/512SSD/W11P/3BW
Dell Precision 3680 workstation is designed to meet the needs of demanding professionals, seamlessly combining stylish design and performance. Its minimalist exterior conceals top-tier performance, enabling easy handling of intensive graphical work, complex 3D modeling, and large data sets. The Precision 3680 is crafted as a reliable tool that enhances productivity and provides a smooth working experience for creative professionals and engineers who require maximum efficiency in their daily tasks.
Take productivity to the next level with a business-class workstation that offers extreme performance and enjoy advanced AI features!
Key Features:
- Intel Core i7 14700 (33 MB cache, 20 cores, up to 5.3 GHz) (vPro)
- 16GB DDR5 UDIMM 4400 MT/s (non-ECC) (2x8GB)
- 512GB M.2 2280 Gen 4 PCIe NVMe SSD
- 500W (80 Plus Platinum) power supply
- Integrated Intel UHD 770 Graphics
- Dell Optimizer
- Windows 11 Professional (64 bit) (English, Danish, Finnish, Norwegian, Swedish)
- 2x DDR5 UDIMM (2/4 free) (max 128GB)
- 1x Gen5 PCIe x16 (FH) (free)
- 1x Gen3 PCIe x4 (FH) (free)
- 1x Gen4 PCIe x4 (Open End) (FH) (free)
- 1x M.2 2230 (WIFI) (free)
- 2x M.2 2230/2280 (SSD0 & SSD1) (SSD)
- 1x M.2 2280 (SSD2) (SSD)
- 3x SATA (3.5"/ODD) (free)
- 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) (PowerShare)
- 2x USB-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps) (one with PowerShare)
- 1x USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps)
- 1x Universal Audio Jack (3.5mm)
- 1x SD Card Reader
- 1x RJ45 (1Gbps)
- 2x USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps)
- 2x USB-A 3.2 Gen 2 (10 Gbps)
- 2x USB-A 2.0 (480 Mbps) (SmartPower)
- 2x DisplayPort 1.4
- 1x Audio Line-Out (3.5mm)
- 1x Kensington Lock Slot
- ENERGY STAR 8.0 certified
- EPEAT Gold certified
- EPEAT Climate+ certified
- TCO 9.0 certified
- 3-year Dell NBD Basic Warranty - on-site parts service, next business day response time
Features
Open specs by clicking on the headers below. Open all specs at once by clicking the "Show all specs" button.
Show all specsProduct information
| PRODUCT NAME | DELL P3680 MT I7-14700/16GB/512SSD/W11P/3BW |
| PRODUCT CODE | T4K9K |
| EAN CODE | 5397184865170 |
| Manufacturers warranty | |
▶
| Dedicated video memory (GB) | 8 |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Graphics card family | Intel UHD Graphics |
▶
| Series |
▶ Connectivity
| Bluetooth | No |
| Connections | DisplayPort , Ethernet (RJ-45) , USB-A , USB-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Integrated Memory Card Reader | No |
▶ Data transmission
| Wireles LAN (WLAN) | No |
▶ Expansion slots
| PCI Express x1 | N/A |
| PCI Express x16 | N/A |
| PCI Express x16/4x | N/A |
▶ Memory
| Internal memory type | DDR5 |
| Internal memory, MB | 16 GB |
| Maximum internal memory, GB | 128 GB |
| Memory clock speed, MHz | 4400 |
| Memory slots | 4 |
| Memory slots (available) | 2 |
▶ Operating system/software
| Operating system provided | Windows 11 Pro |
▶ Processor
| Intel HyperThreading | Yes |
| Intel Smart Cache, MB | 33 |
| Intel Turbo Boost, GHz | 5.40 |
| Intel Virtualization technology | VT-x / VT-d |
| Intel vPro | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency, MHz | 2.10 |
| Processor generation | Intel Core i7-14xxx |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | Intel Core i7-14700 (Max. 5.40GHz, 20C, 33MB) |
▶ Security
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
▶ Software
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
▶ Storage
| Optical drive | No |
| RAID controller | Yes |
| Solid State Disk drive type | M.2 PCIe NVMe |
| Total storage capacity | 512 GB SSD |
▶ Sustainability
| Green certifications | EPEAT Silver , Energy Star |
▶ Weight & dimensions
| Dimensions (WxDxH), mm | 173 x 420.2 x 372.9 |
▶ Miscellaneous
| EAN CODE | 5397184865170 |
| MANUFACTURER | DELL |
| MANUFACTURER CODE | T4K9K |
| PRODUCT GROUP | PC'S |
Recommended products
Compatible products
▶FLAT PANEL DISPLAYS
▶GRAPHICS CARDS
▶HEADPHONES AND MICROPHONES
▶KEYBOARDS AND MICE
▶NOTEBOOK ACCESSORIES
▶SERVICES
▶WARRANTY AND SUPPORT EXTENSIONS
▶WEBCAMERAS
Prices include VAT
Prices in currency EUR. Prices are subject to change without notice.
Show explanation for the product line.
Hide explanation for the product line.
Stock – field explanations
- Bundle = There are at least one bundle, where the product is included in.
- ! = special offer.
